Zrzut ekranu 2016-04-14 o 20.17.14

Czy wiecie jakie znaczenia zawiera w sobie słowo A-R-T?

ACT – Działaj

Jeśli nic nie zmienimy, nic się nie zmieni. Często to powtarzam :) Marzenia wymagają działania. Pytanie czego dokładnie pragniesz? Działaj, żeby to osiągnąć.

REPEAT. – Powtarzaj

Działanie wymaga konsekwencji i determinacji. Nie jest możliwe zagranie sonaty Beethovena na pierwszej lekcji gry na fortepianie lub przebiegnięcie maratonu bez wcześniejszego przygotowania. (Nie mówię o ekstremistach 😉 Wszystko wymaga praktyki.

TRY – Próbuj

Porażka zawsze boli. To oczywiste. Pamiętajmy jednak, że to właśnie sytuacje trudne nas uczą. Nie ważne jak upadamy, ważne jak wstajemy i idziemy dalej.

Kiedy przygotowywałam się do spektaklu „ Klaps! 50 twarzy Greya” w reżyserii Johna  Weisgerber w teatrze Polonia, często odwiedzałam pobliski plac zabaw. Czerpałam inspirację z niesamowitej dziecięcej zabawy pełnej pasji w dążeniu do celu. Czasami zastanawiam się dlaczego w dorosłym życiu tracimy umiejętność, którą określam PADNIJ – POWSTAŃ. Kiedy dzieci upadają, zranią się, ktoś zrobi im przykrość najczęściej potoki łez płyną przez pierwsze 10-15 min. (Oczywiście pomijam przypadki ekstremalne) Następnie wstają i bawią się dalej, zupełnie zapominając o smutkach. Dlaczego w dorosłym życiu tracimy tę umiejętność? Przywiązujemy się do smutków i nie potrafimy wstać, bo stają się one zbyt ciężkie.

Każdy z nas ma wewnętrzne pragnienie akceptacji i wiary. Potrzebujemy wsparcia w codziennych zmaganiach ze światem zewnętrznym. Potrzebujemy oddechu, żeby nie zwariować. Potrzebujemy się zatrzymać i …zadbać o własne dziecko wewnętrzne.

Jakiś czas temu przeczytałam niesamowitą książkę Julii Cameron „Droga artysty”. Jest to 4 tygodniowy program, który uczy pielęgnacji swojego talentu. Wydaję mi się, że w ówczesnym świecie kiedy wszystko podlega konsumenckiej ocenie, czasami nasze poczucie własnej wartości może być zachwiane. Co zrobić, żeby opinia innych tak bardzo nie bolała. Co zrobić, żeby wzmocnić swoje poczucie wartości? Jak odnaleźć potwierdzenie, że nasz talent jest wyjątkowy. I jak uspokoić umysł, który atakuję nas ciągłymi wątpliwościami?

Cały program zawiera wiele interesujących ćwiczeń, do których Was serdecznie zachęcam. Chciałabym skupić się jednak na randkach artystycznych, które niesamowicie przypadły mi do gustu. Kto nie lubi randek? Szczególnie tych udanych 😉 W ówczesnym świecie jesteśmy przytłoczeni obowiązkami, trudno nam wygospodarować chwile dla siebie. I tu następuje pierwsza zmiana – musisz znaleźć czas wyłącznie dla siebie i zorganizować sobie randkę. Raz w tygodniu. Dwie godziny. Coś co sprawi Ci przyjemność. Coś co Cię zainspiruje. Czy będzie to wizyta w muzeum sztuki, czy spacer w parku, czy gorąca kąpiel. Coś co sprawi, że poczujesz się zaopiekowana/ny i zadbana/ny. Taki czas pozwala budować wewnętrzny dialog z samym sobą. Po pary tygodniach pracy nad wewnętrznym kontaktem, zauważysz, że intuicyjnie potrzebujesz przerwy od obowiązków, bo inaczej zwariujesz. Określam ten czas „Reset Brain”. Kiedy jestem w Los Angeles moim ulubionym miejscem jest Griffith Observatory. Zachód słońca z tej perspektywy sprawia, że czas na chwile zwalnia. W Warszawie takim miejsce są dla mnie Łazienki Królewskie. Znajdź swoje miejsca. Zwolnij. Zatrzymaj się. Zadbaj o siebie.

 , , , , , , ,