PastedGraphic-4

 

Bio

Magdalena Lamparska

Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie możemy oglądać ją na ekranach kin, telewizorów oraz deskach teatrów. Rozwija swoją karierę także w Stanach Zjednoczonych.

Na deskach teatralnych zadebiutowała rolą Aliny w Balladynie w reżyserii A. Tyszkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie. W Teatrze Kwadrat grała w sztukach: Ślub doskonały jako Julie i Berek czyli upiór w moherze jako Małgosia. Również można ją zobaczyć w roli głównej w pastiszu Klaps! 50 twarzy Greya w reżyserii J. Weigerbera w Teatrze Polonia oraz w spektaklu Lily w Och Teatrze, który wyreżyserowała Krystyna Janda. Środowisko teatralne zaskoczyła rolą w Teatrze WARSawy w spektaklu Hollywood wyreżyserowanym przez M. Siegoczyńskiego.

Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie M. Kwiecińskiego Jutro idziemy do kina. Następnie zagrała w produkcjach: Zero P. Borowskiego, Big love B. Białowąs, Bogowie Ł. Palkowskiego, Tylko nie teraz W. Pendrakowskiego, Listy do M.2 M. Dejczera, Porady na Zdrady R. Zatorskiego, 1800 gramów M. Głowackiego. Za postać Elki w Tylko nie teraz, którą zagrała u boku Aleksandra Domagarowa i Daniela Olbrychskiego,  otrzymała wyróżnienie za główną rolę żeńską na festiwalu Kinoforum w Petersburgu oraz główną nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na VIII Otwartym Festiwalu Teatru i Filmu Rosyjskiego Amurska Jesień 2010 w Moskwie.

W zagranicznych produkcjach jako jedyna Polka otrzymała rolę w filmie N. Caro Azyl u boku tak elektryzujących gwiazd, jak Jessica Chastain i Daniel Brühl. Ze Stephenem Baldwinem zagrała ekscentryczną femme fatale w czarnej komedii Bez paniki, z odrobiną histerii w reżyserii T. Szafrańskiego.

Szerokiej publiczności jest znana rownież z ról telewizyjnych: 39 i pół oraz 39 i pół tygodnia, Hotel 52, To nie koniec świata!, Niania w wielkim mieście. Obecnie film 365 dni w reżyserii Barbary Białowąs jest hitem na platformie Netflix w wielu krajach na całym świecie. Jako pierwszy polski film dotarł do tak szerokiej widowni. Magdalena Lamparska stworzyła w nim charakterystyczną postać przyjaciółki Olgi, zyskując tym sympatię widowni z całego świata. 

Ponadto współtworzy Fundację GERLSY, której celem jest tworzenie kobiecych historii i ich ekranizacja. To organiczna inicjatywa, która zajmuje się pisaniem scenariuszy, gdzie główne bohaterki to kobiety.

Magdalena Lamparska została doceniona także za debiutancką książkę Wszystko albo nic. #jakPolaNegri, której jest autorką.

 

 

 

 

wiko      im     fp   

Edukacja / szkolenia

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Magister sztuki

Bernard Hiller Masterclass (Berlin, Los Angeles)

Nancy Bishop Casting Workshop

Actors Temple Studio London – Meisner Techique

European Vocal Camp

Ivana Chubbuck Studio

Nagrody

Distinction for the role of Elka in Just Not Now (Только не сейчас), Kinoforum Festival, Saint Petersburg, Russia.

Best Female Character Award for the role of Elka in Just Not Now (Только не сейчас), 8th Russian

Film Festival Amur Fall, Moscow, Russia

język & inne umiejętności

polski

angielski – biegle

rosyjski – dobrze

prawo jazdy

certyfikat nurkowania

szermierka

sport: narciarstwo, tenis, pływanie, lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, piłka nożna i wiele innych