150707_HOT_Lamparska_0578 

 

Życie w zgodzie ze sobą bywa trudne. Nie ma co ukrywać – każdy z nas ma z tym problem. Boimy się wyjść ze swoich stref komfortu. Definiujemy siebie przez opinie innych. Mamy problemy z samoakceptacją, z poczuciem własnej wartości, ze strachem przed przyszłością, z lękami z przeszłości. Coraz częściej nie potrafimy być tu i teraz.

Dlaczego o tym piszę? Po pierwsze, dlatego, że sama doświadczam podobnych stanów. Po drugie, że mam poczucie, że jest to nierozerwalne z aktorstwem.

Czy nie jest tak, że jak mamy dobry dzień, dobrze wyglądamy, dobrze się ze sobą czujemy, to wtedy wszyscy również to widzą. . Jednak nigdy moja wewnętrzna niepewność nie została zaspokojona. Potwierdzenie swojej wartości nigdy nie zostanie otrzymane od osoby trzeciej. Zmiana musi dokonać się w nas samych. Pamiętam, że w wieku 20 lat zastanawiałam się kim tak naprawdę jestem i w jakim kierunku idę. Szczerze nie znałam odpowiedzi na te pytania. Jedynym sposobem, żeby je znaleźć było lepsze poznawanie siebie.

Aktorstwo, jak to często powtarzam, to studiowanie człowieczeństwa. Kolejne pytanie dotykające bardzo popularnego i pożądanego szczęścia pojawiło się w mojej głowie. Kiedy jestem szczęśliwa? Wtedy kiedy gram w teatrze czy przed kamerą. Tylko wtedy jestem tak naprawdę obecna, bo jestem tu i teraz. Nie zastanawiam się co jutro, co wczoraj. Jestem skupiona na jednym momencie, na tym co moja postać ma do załatwienia, o co walczy, co czuję.

Jak dojść do takiego stanu również w codziennym życiu? – pomyślałam.

Bardzo chciałabym Wam polecić książkę, która dużo mnie nauczyła. Jest to „Potęga teraźniejszości” Eckhara Tolle. W skrócie chodzi o zrozumienie, że istnieje sposób na to, aby uwolnić się od cierpienia i osiągnąć spokój. Poniżej małe tego skrótu rozwinięcie:) Pozytywne myślenie trenuje każdego dnia i Was również do tego namawiam.

1. Twoje wnętrze

Jeśli dojdziemy do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.

2. Kim jesteś?

Nie jesteśmy swoimi myślami, emocjami i postrzeganiem zmysłowym ani doświadczeniami. Nie jesteśmy treścią swojego życia. Jesteśmy życiem. Jesteśmy przestrzenią, w której wszystko się wydarza. Jesteśmy świadomością. TERAZ.

3. Szczęście i oczekiwania

Wymagamy, żeby rozmaite sytuacje, okoliczności, miejsca czy osoby uszczęśliwiały nas, a potem cierpimy nad tym, że nie dorosły do naszych oczekiwań.

4. Dramat

Ilekroć użalamy się nad sobą, tworzymy dramat. Ogarnia nas poczucie winy albo niepokój, również jest to dramat. Kiedy godzimy się na to, żeby teraźniejszość została przysłonięta przez przeszłości lub przyszłości, tworzy się tzw. czas psychologiczny – czyli materiał, z którego dramat powstaje. Często nie pozwalamy obecnej chwili po prostu być.

5. Teraźniejszość

Przeszłość to pamięciowy ślad minionej teraźniejszości. Przyszłość to wyimaginowane teraz, Wyłącznie projekcja naszego umysłu. Obie nie są rzeczywiste. Tylko obecność tu i teraz ma znaczenie.

6. Świadomość

Jest niezmiernie ważne, aby być możliwie najbardziej świadomym w zwykłych sytuacjach, dzięki temu nasza moc rośnie. Wytwarza ona pole energetyczne o wysokiej częstotliwości. Nic, co nieświadome bądź negatywne, żaden konflikt ani przemoc nie zdoła przekroczyć granic tego pola jeśli jesteśmy naprawdę obecni.

7. Akceptacja

Często walczymy ze swoimi myślami i emocjami związanymi z sytuacją, w której się znajdujemy. Stawiamy opór temu, co jest. Jedyną drogą do ich przezwyciężenia jest akceptacja.

9. Ludzkie życie

Często nasze życie jest rządzone pragnieniem i lękiem. Każde pragnienie jest potrzebą dodania czegoś do siebie, by być sobą w pełni. Każdy strach jest lękiem przed utratą czegoś i przez to stania się mniejszym, bycia umniejszonym. Te dwa stany pomijają oczywisty fakt, że byt nie może być dany, albo zabrany. Byt w swojej pełni już jest w nas, teraz.

10. Stres

Żyjemy w ciągłym stresie, pochłonięci podróżą w przyszłość, zaś teraźniejszości wyznaczamy jedynie rolę pojazdu, który ma nas tam zawieźć. Stres powstaje, kiedy jesteśmy „tu”, ale wolelibyśmy być „tam”, lub będąc w teraźniejszości, chcemy przenieść się w przyszłość. Stąd rozdarcie wewnętrzne.

11. Wszystko zależy od nas

Najlepszym wyznacznikiem poziomu świadomości jest to, jak sobie radzimy z życiowymi trudnościami. Trudne sytuacje, których nie chcemy, spotykają nas przez całe życie. Jednak stosunek do nich i reakcja jest naszym wyborem.

12. Narzekanie

Narzekanie zawsze stanowi objaw braku zgody na to, co jest. Zawsze też niesie ze sobą nieświadomy ładunek negatywnej energii. Kiedy narzekamy, ustawiamy się w roli ofiary. Gdy natomiast rzeczowo wypowiadamy się w jakiejś sprawie, bierzemy ją we własne ręce.

13. Wolność

Fałszywe, nieszczęśliwe ja, które uwielbia pławić się we własnej niedoli, rozżaleniu bądź litości nad sobą, nie zdoła przetrwać – Na tym polega poddanie się. Nie jest oznaką słabości, lecz niesie z sobą wielką siłę. Tylko ktoś, kto się poddał, ma duchową moc. Kiedy się poddasz, uwolnisz się wewnętrznie od sytuacji. Może się wówczas okazać, że zmieni się ona bez żadnego twojego udziału. A zresztą tak czy owak będziesz już wtedy wolny.

14. Sukces i porażka

Porażka tkwi utajona w każdym sukcesie, a w każdej porażce kryje się sukces.

15. Czekanie

„Czy z reguły na coś czekasz? Jak wielką część życia spędzasz na czekaniu? Istnieje czekanie krótkofalowe – w kolejce na poczcie, w ulicznym korku, na lotnisku, na umówione spotkanie, na koniec pracy itp. Z czekaniem długofalowym mamy do czynienia, gdy ktoś czeka, aż zacznie się urlop, aż dostanie lepszą posadę, aż dzieci dorosną, aż wejdzie z kimś w naprawdę istotny związek, odniesie sukces, zarobi pieniądze, zostanie ważną osobistością, osiągnie oświecenie. Niektórzy ludzie przez całe życie czekają, kiedy wreszcie zaczną żyć. Czekanie to stan umysłu, polegający na tym, że pragniesz przyszłości, odtrącając teraźniejszość.

Odtrącasz to, co masz, pragniesz zaś tego, czego nie masz. Jesteś wtedy jak architekt, który nie zwraca uwagi na fundamenty budowli, poświęca natomiast mnóstwo czasu górnym kondygnacjom.”